جستجوی شما نتیجه‌ای نداشت.

تاریخ و اندیشه

تاریخ تکرار می‌شود. بارها و بارها این جمله را از افراد بسیار بزرگ و مشهور شنیده‌ایم. چه بخواهیم چه نخواهیم، این موضوع صحت دارد. واقعاً تاریخ هر چند صد سال یک بار دوباره تکرار می‌شود. پس برای آنکه بتوانیم تجربه بهتری از زندگی داشته باشیم، نیاز به مطالعه انواع کتاب تاریخی داریم. کتاب‌های تاریخی ما را با فرهنگ و تاریخ تمدن کشورهای دیگر آشنا می‌کند. همچنین می‌توانیم تاریخ کشوری که در آن زندگی می‌کنیم را بهتر بشناسیم. هیچ چیز مثل کتاب‌های تاریخی معتبر برای استناد کردن مناسب نیست. پس می‌توان با کمک کتاب‌های تاریخی، روند پیشرفت و قدمت کشورهای مختلف را شناخت. درباره جنگ‌ها مختلف اطلاع پیدا کرد. ذات عمل افراد مشهور تاریخی را شناخت و دیدگاه بهتری در برابر دنیا داشت. کتاب‌های تاریخی هیچگاه خسته‌کننده نمی‌شوند. برخی از کتاب های تاریخی که باید خواند را ابتدا مرور کنید و سپس به سراغ انواع کتاب تاریخی جذاب در ژانرهای مختلف بروید که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم. 

کتاب تاریخی ایران

اگر به تازگی قصد مطالعه کتاب‌های تاریخی را داشته باشید، حتماً این سؤال برایتان پیش می‌آید که کتاب تاریخی برای شروع کدام کتاب است؟ ایران یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌ها را در دنیا دارد. به همین خاطر کتاب تاریخی ایرانی بسیار معروف و مشهور هستند. کتاب‌های تاریخ ایران را به زبان‌های مختلف ترجمه می‌کنند. حتی مورخان خارجی بسیاری نیز به صورت خودمحور درباره تاریخ ایران تحقیق کردند و کتاب‌هایی بسیار جامع را در این خصوص منتشر کردند. تاریخ ایران برای تمامی ما ایرانیان، جذاب‌ترین کتاب تاریخی به حساب می‌آید. بسیاری از کتاب‌های تاریخی ایران یک دوره و بازه زمانی خاص را بیان می‌کنند. برخی کتاب‌ها، همانند تاریخ جامع ایران، از هزاران سال پیش را تا به امروز روایت می‌کند. برخی دیگر فقط از دوران هخامنشیان تا اسلام را روایت می‌کنند. بعد از آن در کتاب‌های اسلامی نیز روایت می‌شود. 
همه ما باید پادشاهان ایرانی را بشناسیم. بدانیم که چه کشورهایی در حق ایران چه جنایت‌هایی کردند. چه کسانی در تاریخ همواره دشمن بودند و چه کسانی در تاریخ همیشه نقش حامی را برای ایران بازی کردند. کدام پادشاهان باعث شدند تا ایران به یک امپراطوری بزرگ تبدیل شود و کدام پادشاهان نالایق ایران را تجزیه کردند.  کتاب تاریخ کامل ایران اثر حسن پیرنیا یکی از معروف‌ترین کتاب‌های تاریخی ایران است. این کتاب در سه جلد منتشر شده است. پس اگر حوصله کتاب‌های طولانی را دارید، ورق به ورق این کتاب را بخوانید. شاید برای شروع این کتاب کمی سنگین و قطور باشد؛ اما قطعاً یکی از بهترین انواع کتاب تاریخی معروف در تمام ایران به حساب می‌آید. 

کتاب تاریخ اسلام

اگر سری به موزه‌های تاریخی زده باشید، قطعاً متوجه می‌شوید که چند نقطه عطف در تاریخ ایران وجود دارد. دوران هخامنشیان یک نقطه عطف در تاریخ ایران بود. زمانی که آثار این دوران را بررسی می‌کنیم، متوجه جلال و شکوه ایران در آن دوران می‌شود. پس از آن چند شکست بسیار بزرگ را ایران محتمل شد. بسیاری از جمعیت ایران توسط اسکندر مقدونی کشته شدند. در آن دوران با بررسی آثار می‌توان متوجه دوران افول ایران بود. پس از آن یکی دیگر از نقاط عطف، ورود اسلام به ایران است. ناگهان روی تمامی آثار سفالی، جملات عربی دیده می‌شود. مساجد قدیمی به لیست جاهای دیدنی تاریخی اضافه می‌شوند. به‌تدریج حتی معماری خانه‌ها و شهرها نیز تغییر پیدا می‌کند. 
به همین خاطر بررسی تاریخ اسلام برای ما ایرانیان از دو جهت اهمیت دارد. اول اینکه می‌توانیم با بررسی کتاب‌های تاریخی در خصوص اسلام، شناخت بهتری درباره تأثیر اسلام در تاریخ کشورمان داشته باشیم. دوم اینکه به‌عنوان یک مسلمان و شیعه، تاریخ کامل دین خودمان را بشناسیم. کتاب‌های بسیاری در این خصوص وجود دارند. البته باید بدانید با توجه به تفاوت آیین‌های مختلف در اسلام، بسیاری از کتاب‌ها توسط اهل سنت مورد قبول نیستند. تاریخ طبری یکی از کتاب‌های معروفی است که از نظر بسیاری شاید اعتبار چندانی نداشته باشد. با این حال می‌توانید کتاب فروغ ابدیت، فروغ ولایت و ... را مطالعه کنید. کتاب تاریخ تحلیلی اسلام که به قلم جعفر شهیدی نوشته شده است، یکی از مهم‌ترین انواع کتاب تاریخی اسلامی به حساب می‌آید که می‌توانید برای شروع آن را انتخاب کنید. این کتاب در زمره انواع کتاب تاریخی پرفروش در ایران به حساب می‌آید. 

کتاب تاریخی افغانستان

هر چند که امروز کشور افغانستان یک کشور مستقل است؛ اما روزگاری جزوی از قلمرو ایران به حساب می‌آمد. مردم این کشور از نظر آداب و رسوم شباهت بسیاری به ما دارند. حتی زبان آن‌ها هم با زبان فارسی شباهت بسیاری دارد. در زمان حمله چنگیزخان مغول، اتفاقات بسیاری در افغانستان رخ داد. بعد از آن، با ورود اسلام به این منطقه، تغییرات گسترده دیگری در افغانستان رخ داد. نهایتاً فاجعه جنگ آمریکا در افغانستان به وجود آمد و حالا امروز هم شاهد درگیری با طالبان هستیم. افغانستان چیزی که امروز شاهد آن هستیم، نبود. اگر تصاویر قدیمی این کشور را ببینیم، متوجه می‌شویم که افغانستان کشوری غنی با فرهنگی عالی بود. شاید اختلافات دیدنی و سیاسی، باعث تبدیل شدن این کشور به وضعیت امروز آن شد. 
حتماً شما هم با تمام این اوصاف کنجکاو هستید که چطور افغانستان به چیزی که امروز می‌بینیم تبدیل شد؟ انواع کتاب تاریخی افغناستان را می‌توانید تهیه کرده و مطالعه کنید تا تاریخی که بر این کشور گذشت را بهتر بشناسید. همچنین باید بدانید که انواع نویسندگان ایرانی و خارجی، درباره تاریخ این کشور صحبت کرده‌اند. تمامی این کتاب‌ها ارزش یک بار مرور را دارند تا اینکه بهتر تاریخ این کشور را شناخت. یادمان باشد که تاریخ تکرار می‌شود. پس برای آنکه چنین بلایایی به سرمان نیاید، باید خودمان را به دانش تاریخ مجهز کنیم. 

کتاب تاریخی برای نوجوانان

نوجوانان از نظر سنی، افرادی کم صبر هستند. تاریخ برای نوجوانان و جوانان چندان جذاب نیست. نوجوانان بیشتر به کتاب‌های علمی یا رمان علاقه‌مند هستند. به همین خاطر جذب این گروه سنی به کتاب‌های تاریخی بسیار دشوار خواهد بود. پس باید در انتخاب و معرفی کتاب تاریخی برای نوجوانان دقت بسیاری داشت. برخی کتاب‌های تاریخی را با محوریت مخاطب نوجوان منتشر کرده‌اند. برای مثال کتاب‌هایی درباره یک پادشاه ایرانی را منتشر کرده‌اند که کتاب‌هایی کوتاه هستند و سریعاً تمام می‌شوند. به همین خاطر از صبر نوجوانان فراتر نیست. بهتر است کتاب‌هایی همانند کتاب عباس میرزا قاجار، کتاب کریمخان زند، کتاب جنگ سرد، چنگیزخان مغول و .. را برای نوجوانان تهیه کنیم تا از کتاب‌های تاریخی دل زده نشوند. 

کتاب تاریخی به انگلیسی

اگر در حوزه زبان انگلیسی مشغول یادگیری هستید، حتماً به‌دنبال متون مختلفی هستید تا به زبان انگلیسی بخوانید و خودتان را ارتقاء دهید. کتاب تاریخی به انگلیسی یک چالش بسیار بزرگ برای شما خواهد بود. کتاب‌های تاریخی دارای ادبیات بسیار خاص و منحصر‌به‌فردی هستند. حتی خواندن کتاب‌های تاریخی به زبان فارسی هم می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. مخصوصاً انواع کتاب های تاریخی قدیمی ادبیات بسیار متفاوتی با ادبیات امروز دارند. البته با توجه به اینکه در یادگیری زبان، بیشتر روی خواندن و نوشتن متون تاکید می‌شود، اکثر کسانی که در حوزه یادگیری زبان انگلیسی تخصص دارند، می‌توانند این کتاب‌ها را به زبان انگلیسی مطالعه کنند. 
کتاب‌هایی که زبان اصلی آن‌ها زبان انگلیسی است را اگر بخوانید، با دنیایی دیگر رو‌به‌رو می‌شوید. به یا داشته باشید که در ترجمه هیچگاه اصل مطلب ادا نمی‌شود. مترجم در اصل به جای یک کلمه، یک جایگزین در زبان دیگر پیدا می‌کند؛ اما کلمات گاهی بیش از چند حرف هستند و معنای بسیاری را روی دوش می‌کشند. به همین خاطر با خواندن کتاب تاریخ به زبان انگلیسی، می‌توانید معنای واقعی کتاب را دریابید. 

کتاب تاریخی اروپا

اروپا تاریخی بسیار جذاب و پر درگیری دارد. تاریخی که قطعاً برای هر کسی می‌تواند جذاب باشد. در آن دوران که امپراتوری ایران قدرت بسیاری داشت، مردمانی در کشورهای اروپایی که امروز شاهد آن هستیم، حضور نداشتند. به‌تدریج کشورهای مختلف کشور شد و مردم در آن ساکن شدند. اروپا در مقایسه با قاره‌های دیگر همانند آسیا یا آمریکا، مساحت بسیار کمی دارد و تعداد کشور بسیاری در آن حضور دارند. همین موضوع باعث درگیری‌های دائمی بین کشورهای اروپایی بود. تاریخ اروپا دوره به دوره بسیار عجیب و خاص است. از دوران حکومت کلیسا که دوران سیاه اروپا است تا به اوج رسیدن اروپا را باید مطالعه کرد. 
کتاب تاریخی اروپا مسیری که این کشورها به اوج پیشرفت رسیدند را به ما نشان می‌دهند. پس می‌توانیم از آن‌ها برای پیشرفت کشور خودمان درس بگیرید. کتاب‌های مختلفی در این زمینه وجود دارند. کتاب تاریخ اروپا اثر سرژ برستاین یکی از معروف‌ترین کتاب‌های تاریخی در این زمینه محسوب می‌شود. البته نویسندگان داخلی متعدد نیز در خصوص دوره‌های مختلف تاریخی اروپا کتاب‌های مختلفی را منتشر کرده‌اند. فقط به یاد داشته باشید که برخی از این کتاب‌ها، فقط بخشی از تاریخ اروپا را روایت می‌کنند. یا اینکه درباره تاریخ یک کشور خاص صحبت می‌کنند. پس بهتر است کتاب‌هایی بدون محدودیت زمانی و جغرافیایی تهیه کنید تا تاریخ اروپا را به صورت کامل بشناسید. 

کتاب تاریخی برای کودکان

کودکان ذهنی بسیار قدرتمند و آماده یادگیری دارند. آن‌ها به سرعت یاد می‌گیرند و بسیار کنجکاو هستند. اگر از سنین کم، کودکان را شیفته کتاب‌های تاریخی کرد، در سنین جوانی و نوجوانی خودشان به بررسی آثار مختلف تاریخی علاقه‌مند خواهند شد. در سنین کم، کتاب‌هایی همانند کتاب دایره المعارف مصور ژنرال یا دانشنامه مصور قلعه‌های اسرارآمیز یا حتی کتاب سه بعدی رازهای مومیایی می‌توانند بهترین کتاب تاریخی برای هدیه به کودکان باشند. 
خب حالا که می‌دانیم چه کتاب تاریخی بخوانیم ، فقط باید آغاز کنیم. مهم نیست که از تاریخ کدام کشور شروع کنیم؟ فقط مهم این است که یک بخشی را انتخاب کرده و در آن حوزه مطالعه نماییم. به یاد داشته باشید که سلیقه خود را لحاظ کنید. برای مثال در وهله اول تمامی ما ایرانیان به بررسی تاریخ ایران علاقه داریم. پس نقطه مناسبی برای شروع مطالعه درباره تاریخ خواهد بود. 
 

سوالات متداول

1. بهترین کتاب های تاریخ ایران کدامند؟

تاریخ مشروطه ایران، دو قرن سکوت، تاریخ کامل ایران، ایران بعد از اسلام، تاریخ بیهقی، جامع التواریخ، ما چگونه ما شدیم.

2. چرا باید کتاب های تاریخی بخوانیم؟

گذشته، بستر زمان حال است و زمان حال بستری برای آینده. به بیان دیگر اگر به دنبال این هستیم که دلایل اتفاق یک پدیده در زمان حال را بدانیم، باید به دنبال عوامل بسترساز و شکل‌دهنده آن در گذشته باشیم.

عضویت در خبرنامه‌ی بوک‌لند
برای اطلاع از تخفیف‌ها، فروش‌های ویژه و پیشنهادها، در خبرنامه‌ی ما عضو شوید.