جستجوی شما نتیجه‌ای نداشت.

هنر عشق ورزیدن

قیمت:
135,000 تومان
مشخصات کتاب هنر عشق ورزیدن
ناشر
کشور مبدا
تعداد صفحات
150 صفحه
شابک
9786226310246
سال خلق اثر
1956
سال انتشار
1956
قطع
رقعی
جلد
نرم
نوبت چاپ
2
این کتاب در یک نگاه

کتاب «هنر عشق ورزیدن»، در کنار «گریز از آزادی» جزو شناخته‌شده‌ترین آثار اریک فروم به حساب می‌آید. هنر عشق ورزیدن با پرداختن به یکی از مهم‌ترین موضوعات آدمی، پاسخ‌های جسورانه‌ای به پرسش‌های اساسی خوانندگان می‌دهد. این موضوع در تاریخ گذشته انسان مهم بوده است و امروزه نیز شاید با توجه به تنهایی گسترده انسان مدرن، مهم‌تر نیز جلوه کند.


بیشتر بخوانید
خلاصه کتاب هنر عشق ورزیدن

احتمالا همه‌ی ما، حداقل یک بار با این سوال مواجه شده‌ایم: «تعریفت از عشق چیه؟» در این لحظه، خوشحال از اینکه پاسخی آماده در آستین خود داریم، بلافاصله لب‌‌های خود را برای بیان تعریف‌مان به حرکت در‌می‌آوریم؛ اما در کمال حیرت، متوجه می‌شویم که حتی در انتخاب اولین کلمات هم تردید داریم.

اگر پاسختان «اشتیاق شدیدی که ناگهان بر سر فرد فرو می‌آید» یا «رابطهٔ صمیمی بین دو شخص» است، اگر تصور می‌کنید برای داشتن رابطهٔ مطلوب، صرفا کافیست شخص مناسبی را پیدا کنید، اگر باور دارید ارتباطی که با معشوق خود دارید و ارتباطی که با همسایه یا همکار خود دارید، دو مقولهٔ کاملا متمایز از یکدیگرند، شاید بهتر باشد کمی درنگ کنید؛ چرا که این نگاه شما به عشق، چندان به مذاق روانکاو برجسته آلمانی خوش نمی‌آید!

خواندن این کتاب به شما کمک می‌کند از چشم‌اندازی متفاوت و در مقیاسی وسیع‌تر به مقولهٔ عشق بنگرید. همچنین متوجه خواهید شد که می‌توان بین مفاهیم به ظاهر بی‌ربطی مانند پرستش حیوان، قربانی کردن، فتوحات نظامی، تجمل، ریاضت و عشق، عنصری مشترک پیدا کرد و آن پاسخی به معمای وجودی انسان است!

درباره ترجمه کتاب هنر عشق ورزیدن

 • هنر عشق ورزیدن نوشته اریک فروم به بیش از 30 زبان زنده دنیا ترجمه شده است.
 • هنر عشق ورزیدن در ایران نیز بارها توسط مترجمان مختلف به زبان فارسی برگردانده شده است. پوری سلطانی در نشر مروارید، شهناز کمیلی زاده در نشر سنگ، سعدالله علیزاده در نشر جامی و مصدق، ابوذر کرمی در نشر نسل نواندیش، کیومرث پارسای در نشر علم، مهدی بهنیا در نشر ابوعطا، سمیه سادات آل حسینی در نشر جاجرمی و مترجمان دیگر کتاب هنر عشق ورزیدن را به زبان فارسی ترجمه کرده‌اند.

امتیاز هنر عشق ورزیدن در گودریدز

 • تعداد نظرات: 4,257
 • تعداد امتیازدهی: 76,887
 • میانگین امتیاز (از 5): 4.01

نقل قول های کوتاه و جذاب از کتاب هنر عشق ورزیدن

 • عشق یک هنر است، همان‌طور که زیستن هم یک هنر است.
 • عشق چیزی طبیعی نیست. بلکه مستلزم نظم، تمرکز، صبر، ایمان و غلبه بر خودشیفتگی است. این یک احساس نیست، یک تمرین است.
 • به طرز متناقضی، توانایی تنها بودن شرط توانایی عشق ورزیدن است.
 • شرط اصلی رسیدن به عشق، غلبه بر خودشیفتگی است.
 • عشق اساساً رابطه با یک فرد خاص نیست؛ بلکه نگرش و جهت‌گیری شخصیتی است که ارتباط فرد را با کل جهان، نه با ابژه عشق تعیین می‌کند.
 • اگر انسان فقط یکی را دوست بدارد و نسبت به دیگران بی‌اعتنا باشد، پیوند او عشق نیست، بلکه یک نوع بستگی تعاونی یا خودخواهی گسترش یافته است.
 • عشق کودکانه از این اصل پیروی می‌کند که: «من دوست دارم چون دوستم دارند.» عشق پخته و کامل از این اصل که: «مرا دوست دارند چون دوست دارم.» عشق نابالغ می‌گوید: «من تو را دوست دارم برای اینکه به تو نیازمندم.»، عشق رشد یافته می‌گوید: «من به تو نیازمندم چون دوستت دارم.»
 • اگر من بتوانم به کسی بگویم «تو را دوست دارم» باید توانایی این را هم داشته باشم که بگویم «من در وجود تو همه‌کس را دوست دارم، با تو همه‌ی دنیا را دوست دارم، در تو حتی خودم را دوست دارم.»

نظر خوانندگان سراسر دنیا دربارهٔ کتاب هنر عشق ورزیدن چیست؟

یکی از خوانندگان نوشته است:

این کتاب به طور حتم، چشمان شما را به روی جنبهٔ متفاوتی از جهان باز می‌کند.

نویسنده فارسی زبان در رابطه با این کتاب نظر خود را اینگونه بیان کرده است:

کتاب‌های کوچک، گاهی اطلاعات عظیمی را در خود دارند. از نظر من، درک عشق چیزی است که جهان به آن نیاز دارد. این کتاب کم حجم، راهنمایی عالی است که به من کمک می‌کند نقاط قوت و ضعف خود را بشناسم تا بتوانم ارتباط بهتری با خود، خانواده و دنیا داشته باشم.

یکی دیگر از خوانندگان این کتاب نظر خود را چنین بیان کرده است:

این کتاب، سرشار از بینش‌های فوق‌العاده است. احتمالا نصف آن را هایلات کرده‌ام! قبل از این، هیچگاه به خاطرم خطور نکرده بود که خودخواهی، ممکن است ریشه در فقدان عشق‌به‌خود داشته باشد. این کتاب باعث شد ماهیت بسیاری از روابط خود را زیر سوال ببرم و فهمیدم که به ندرت، حقیقتا عاشق بوده‌ام. گرچه برایم ناراحت‌کننده بود؛ اما مهم بود که به این درک برسم. امیدوارم روزی توانایی عشق حقیقی را پیدا کنم.

جملاتی از کتاب که شاید انگیزه خواندن باشد

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

نسل بشر، در کودکیِ خود با طبیعت احساس یگانگی می‌کند. خاک و حیوان و نبات هنوز دنیای او به شمار می‌رود، و او خود را با حیوانات همسان می‌بیند. نقاب‌های حیوانات را بر چهره گذاشتن (حیوان خاصی را مظهر قومی فرض کردن، یا پرستیدن آنها به عنوان حیوان توتم یا خدا) خود دلایل بارزی بر این معنی است. ولی هرچه نسل بشر از مرزهای زندگی ابتدایی فراتر می‌رود، بیشتر خود را از دنیای طبیعت جدا می‌سازد و احتیاج او به پیدا کردن راه فراری از این جدایی افزون‌تر می‌شود.

در بخش دیگری از کتاب می‌خوانیم:

بیشتر مردم از این احتیاج به همرنگ بودن که در ایشان وجود دارد، حتی آگاه هم نیستند. آنان در این پندار به سر می‌برند که طبق عقاید و تمایلات خود رفتار می‌کنند. گمان می‌برند که با دیگران فرق دارند و بر اثر تفکر شخصی به عقایدی رسیده‌اند که مختص به خودشان است؛ در صورتی که عقاید آنها واقعا همان است که اکثریت از آن پیروی می‌کنند‌.

در بخش دیگری از کتاب نیز گفته شده است که:

جامعه معاصر، این آرمان برابری را که در آن از فرد اثری باقی نمانده است، توصیه می‌کند، زیرا که به افراد بشر مانند ذرات اتم، که هر یک همسان دیگری است، نیازمند است تا آنها را بدون اشکال و اصطکاک به تجاوز همگانی وا‌دارد، به طوری که همگی از یک فرمان اطاعت کنند و در‌ضمن همه یقین داشته باشند که از آرزوی خود پیروی می‌کنند.

در قسمتی از کتاب به توصیف دایره دین پرداخته شده است:

در دایره‌ی دین، شی مورد پرستش را بت می‌نامند. در زمینه‌های غیردینی نیز وضع عینا همان است، زیرا بت‌پرستی مکانیسم اصلی روابط عاشقانه مازوخیستی است.

این کتاب در مورد عشق چنین می‌گوید:

در عشق تضاد جالبی روی می‌دهد، عاشق و معشوق یکی می‌شوند و در عین حال از هم جدا می‌مانند.

نثار کردن از دریافت کردن شیرین‌تر است، نه به سبب اینکه ما به محرومیتی تن در‌می‌دهیم، بلکه به این دلیل که شخص در عمل نثار کردن، زنده بودن خود را احساس می‌کند.

جوهر عشق "رنج بردن" برای چیزی و "پروردن" آن است، یعنی عشق و رنج جدایی ناپذیراند.

دربارهٔ نویسنده کتاب هنر عشق ورزیدن

اریک فروم (متولد 23 مارس 1900) روانکاو، جامعه‌شناس و فیلسوف اومانیست آلمانی-آمریکایی است. ترکیب تعالیم روانکاوی و مطالعات جامعه‌شناسی، سبب جوشش بینش‌هایی بدیع و جذاب از دل آثار او شده‌ است. از سایر آثار فروم می‌توان به «داشتن یا بودن»، «بحران روانکاوی»، «آیا انسان پیروز خواهد شد» و «انقلاب امید» اشاره کرد.

نظر نویسنده درباره کتاب هنر عشق ورزیدن

تمایل به عشق احتمالاً عمیق‌ترین آرزو و اشتیاق در هر فرد است؛ بخشی از طبیعت انسان و انسانیت است؛ اما من فکر می‌کنم که ما مفهوم اشتباهی از عشق داریم، نمی‌فهمیم که عشق یک ارتباط فعال است که به دست آوردن آن آسان نیست که در واقع دشوارترین چیزی است که می‌توان به دست آورد و که باید آن را بسیار جدی‌تر از آنچه ما تلقی می‌کنیم در نظر گرفت تا بتوانیم استاد یا حتی شاگرد ماهری در آن شویم. آنچه ما عشق در نظر می‌گیریم اغلب چیزی است که در روزنامه‌ها در مورد آن می‌خوانیم - نوعی تیم همکاری بی‌نقص، نوعی خودخواهی دو نفره، نوعی رابطه دوستانه بین دو نفر که برای فراز از تنهایی ازدواج می‌کنند. بااین‌حال هرگز با یکدیگر در سطح عمیقی ارتباط برقرار نمی‌کنند.

نکات جالب درباره کتاب هنر عشق ورزیدن

در اینجا برخی از نکات جالب در مورد این کتاب آورده شده است:

 • اریک فروم روانکاو و فیلسوف آلمانی از نظریه‌پردازان مکتب فرانکفورت بود. او که یهودی بود با ظهور نازیسم مجبور به ترک کشورش شد.
 • کتاب هنر عشق ورزیدن پرفروش‌ترین اثر اریک فروم است که به دلیل زبان ساده و قابل‌فهمش، با مخاطبان گسترده‌ای ارتباط برقرار کرد.
 • با وجودی که این کتاب بیش از ۶۰ سال پیش نوشته شده است، هنوز هم یک اثر بسیار مرتبط و تأثیرگذار است.

اگر به کتابی درباره ماهیت عشق و اهمیت آن در زندگی انسان علاقه دارید، هنر عشق ورزیدن یک گزینه عالی برای خواندن است.

افتخارات و جوایز کتاب هنر عشق ورزیدن

 • از عناوین پرفروش بین‌المللی
 • فروش بیش از ۶ میلیون نسخه

نقد رسانه ها، افراد مشهور، و منتقدین درباره هنر عشق ورزیدن

هنر عشق ورزیدن نوشته اریک فروم با استقبال بسیار خوبی از سوی رسانه ها و افراد مواجه شده است. در زیر نقدهایی کلی از رسانه ها و نظرات افراد مشهور درباره این کتاب آورده شده است:

 • «اریک فروم هم روانشناس ژرف‌اندیشی است و هم نویسنده‌ای توانا. کتاب او کتابی باوقار و صادقانه، عملی و دقیق است.» شیکاگو تریبون.
 • «هر سطر کتاب مملو از حس مشترک، همدلی و واقع‌گرایی است.» Fortune
 • «فروم عشق را به معنای خودآگاهی و پرورش ظرفیت خود برای عشق در تمام جنبه‌های آن بازتعریف می‌کند و از نوعی عشق‌ورزی متفکرانه و شجاعانه دفاع می‌کند.» booknews.com
 • «اریک فروم، روانشناس اجتماعی، موضوع عشق را در تمام جنبه‌های آن بررسی می‌کند: نه تنها دیوانگی و انتظارات عالی از عشق رمانتیک، بلکه عشق به خدا، عشق برادرانه، عشق شهوانی، عشق به والدین و عشق به خود.» bjornsbooklab
 • از زمان انتشار اولیه، «هنر عشق ورزیدن» به یک اثر کلاسیک تبدیل شده است که با وضوح و قدرت خود به هزاران نفر الهام بخشیده است. Waterstones
 • «خواندن هنر عشق ورزیدن می‌تواند ابزارهایی را در اختیار شما قرار دهد که به شما کمک کند تا از چرخه ناامیدی و رنج ناشی از رویکرد قبلی‌تان به عشق خارج شوید.» Aimee Roebuck Johnson
 • «این کتاب از نظر سبک آکادمیک است، اما توانایی جذب مخاطبان با درک و علاقه اولیه به روانشناسی را دارد. با وجودی که به درستی به‌عنوان کتاب خودیاری دسته‌بندی نمی‌شود اما در عمل مانند یک کتاب خودیاری مفید است... کتابی است که در زمان کنونی ما بسیار مورد نیاز است.» Alia Al Shamsi

خرید کتاب هنر عشق ورزیدن

اگر اولین باری است که از بوک لند خرید می‌کنید می‌توانید کتاب هنر عشق ورزیدن را با 25 درصد تخفیف تهیه کنید. برای آشنایی با شیوه‌ خرید آنلاین کتاب می‌توانید راهنمای خرید را مطالعه کنید.

برای آشنایی باکتاب‌های روانشناسی مشهور دنیا و مطالعه آنها می‌توانید از صفحه کتاب روانشناسی بوک لند دیدن فرمایید.

دیدگاه‌های کاربران درباره‌ی کتاب «هنر عشق ورزیدن»
0 دیدگاه
0
(0 رای)
امتیاز شما به این کتاب:
دیدگاه خود را بنویسید:
ثبت دیدگاه
کتاب‌های پیشنهادی کتاب‌های پیشنهادی
کتاب‌های پیشنهادی خریداران این کتاب، کتاب‌های زیر را هم خریده‌اند
عضویت در خبرنامه‌ی بوک‌لند
برای اطلاع از تخفیف‌ها، فروش‌های ویژه و پیشنهادها، در خبرنامه‌ی ما عضو شوید.