جستجوی شما نتیجه‌ای نداشت.

آکواریوم های پیونگ یانگ

قیمت:
72,000 تومان
مشخصات کتاب آکواریوم های پیونگ یانگ
کشور مبدا
تعداد صفحات
340 صفحه
شابک
9789643802028
سال خلق اثر
1379
سال انتشار
1399
قطع
رقعی
جلد
نرم
نوبت چاپ
14
این کتاب در یک نگاه

کتاب «آکواریوم‌های پیونگ یانگ» با عنوان فرعی «یک داستان واقعی از پشت پرده آهنین کره شمالی»، ترجمه‌ای است از کتاب The Aquariums Of Pyongyang به قلم چور-هوان کانگ و پیر ریگولو که در سال 2000 منتشر شده است. این کتاب در ایران به همت بیژن اشتری به فارسی ترجمه شده و نشر ثالث آن را منتشر کرده است.


بیشتر بخوانید
درباره‌ی کتاب «آکواریوم های پیونگ یانگ» بیشتر بخوانید:

کتاب «آکواریوم‌های پیونگ یانگ» با عنوان فرعی «یک داستان واقعی از پشت پرده آهنین کره شمالی»، ترجمه‌ای است از کتاب The Aquariums Of Pyongyang به قلم چور-هوان کانگ و پیر ریگولو که در سال 2000 منتشر شده است. این کتاب در ایران به همت بیژن اشتری به فارسی ترجمه شده و نشر ثالث آن را منتشر کرده است. درباره کره‌شمالی روایت‌های مختلفی وجود دارد که باور برخی از آنها سخت است. این کشور با قوانین عجیبی اداره می‌شود و به همین دلیل کسب اخبار موثق درباره آن تا حدودی سخت است. اما اگر این روایت‌ها را از زبان کسی بشنویم که خود سال‌ها در این کشور زندگی کرده، وضع فرق می‌کند. کانگ که توانسته از اردوگاه‌های کار اجباری کره‌شمالی جان سالم به‌درببرد و از این کشور فرار کند، در کتاب «آکواریوم‌های پیونگ یانگ» داستان واقعی زندگی خود را به رشته تحریر درآورده است. کانگ در کتابش از سال‌های کودکی و قبل از زندانی شدن در اردوگاه نوشته و پس از روایت آنچه در زندان بر او گذشته، از فرار از کشور و مهاجرت به چین و کره‌جنوبی نوشته است. در پایان کتاب نیز تفاوت‌های زندگی در کره‌جنوبی را با کشور خود به تفصیل بیان کرده است.

نظر خوانندگان در سراسر دنیا درباره کتاب «آکواریوم‌های پیونگ یانگ» چیست؟

ایزابل هیلتون در نشریه انگلیسی نیواستیتزمن یادداشت خود در مورد «آکواریوم‌های پیونگ یانگ» را چنین آغاز کرد: «واقعیت این است که در بسیاری از کتاب‌ها، داستان‌های مشابهی نقل می‌شود. اگر «آکواریوم‌های پیونگ‌یانگ» را هم جزو همین دسته کتاب‌ها قرار دهیم، بدان معنی نیست که می‌خواهیم نسبت به رنج و عذاب انسان‌ها بی‌تفاوت باشیم. موضوع این است که این نوع از خاطره‌نویسی دیگر اصالت قبلی‌اش را ندارد.» دیلی‌تلگراف روزنامه انگلیسی، از انتشار کتاب «آکواریوم‌های پیونگ یانگ» استقبال کرد و نوشت: «داستانی که هوان تعریف می‌کند، نشان می‌دهد تصمیم‌گیری‌های ما انسان‌ها چه عواقب غیرقابل‌پیش‌بینی می‌تواند به همراه داشته باشد.» آرش فروتن یکی خوانندگان نسخه فارسی در سایت گودریدز نوشته است: «به باور من یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که از تاریخ، و به طور خاص تاریخ قرن بیستم می‌آموزیم، این است که هرکجا و هرگاه ایدئولوژی، خواه زمینی یا آسمانی، بر انسان‎ها، آزادی‌شان و حقوق انسانی‌شان اولویت یافته، عاقبتی جز سقوط مطلق انسانیت به همراه نداشته است.»

جملاتی از کتاب که شاید انگیزه خواندن باشند

کانگ در بخشی از کتاب از بدرفتاری معلمانش در مدرسه نوشته است: «معلم‌هایمان معمولا با زشت‌ترین و توهین‌آمیزترین شکل ممکن با ما رفتار می‌کردند. آن‌ها به جای این‌که دانش‌آموزان را به اسم کوچک یا به اسم خانوادگیشان صدا کنند، از عباراتی مثل این استفاده می‌کردند: هی، تویی که عقب کلاس تمرگیدی! هی با توام، احمق ردیف سوم! هی، حرامزاده!» با وجود ادعای رهبران کره‌شمالی مبنی بر کنترل فساد در این کشور، با مطالعه کتاب «آکواریوم‌های پیونگ یانگ» درمی‌یابیم که این ادعاها واقعیت ندارد و فساد گسترده‌ در این کشور رواج دارد. کانگ در بخشی از کتاب تعریف می‌کند که چگونه فردی به جرم سرعت غیرمجاز دستگیر شده، توانسته با دادن هدایای کوچک به قاضی، از حکم اعدام نجات پیدا کند. در بخش دیگری از کتاب می‌خوانیم: «گه‌گاه از دست دانشجویان چپ‌گرای دانشگاه حسابی عصبانی می‌شدم. آن‌ها همیشه سعی می‌کردند توجه مرا به کمبودها و نقایص نظام حکومتی کره‌جنوبی معطوف کنند. آن‌ها می‌گفتند شمال هر عیبی داشته باشد، حداقل از مفاسد سرمایه‌داری و نبرد پایان‌ناپذیر و بی‌رحمانه‌اش برای کسب سود بیش‌تر در امان مانده است! من با وجودی که آشنایی زیادی با مباحث تئوریک و روشنفکرانه نداشتم، تحت‌تأثیر این‌جور حرف‌ها قرار نمی‌گرفتم. تنها حرفی که به دانشجویان چپ‌گرا می‌زدم این بود که اگر خیلی دوستدار حکومت کره‌شمالی هستید، خوب تشریف ببرید شمال! چند روز که آن‌جا بمانید، آن‌وقت بعید می‌دانم مثل حالا خطاهای کیم‌ایل‌سونگ را توجیه کنید.» نکته تکان‌دهنده دیگر در مورد زندانیان در اردوگاه‌های کار اجباری، خو گرفتن آنها به محیط و شرایط زندگی است: «من فکر می‌‌کنم واقعاً از ترک آن مکان می‌ترسیدم. دیگر آن کوه‌ها را نمی‌دیدم. در اعماق قلبم عاشقشان بودم. آنها میله‌‌های زندان و چهارچوب زندگی من بودند. آنها رنج و وجود من بودند که در هم تنیده شده بودند.» رهبر کره‌شمالی با سیاست‌های عوام‌فریبانه توانسته مردم را تا حد زیادی با خود همراه کند: «در دوران کودکی‌ام به کیم‌ایل‌سونگ طوری نگاه می‌کردم که انگار بابانوئل است. او هر سال در روز تولدش برای ما بسته‌های هدیه، کیک و شیرینی می‎فرستاد. رهبر کبیر محبوبمان خودش با توجه و مهربانی خاصی هدایا را انتخاب می‌کرد، طوری که هرکدام از این هدایا ویژگی کاملاً یگانه‌ای پیدا می‌کردند. همچنین به لطف سخاوتمندی رهبر کبیر حق داشتیم هر سه سال یک‌بار، صاحب یک انیفرم مدرسه، یک کلاه و یک جفت کفش بشویم. مادرم می‌گفت این انیفرم‌های ساخته‌شده از پلی‌استر خیلی بادوام هستند و به‌راحتی شسته و اتو می‌شوند. کفش‌ها هم ظاهراً کیفیت بسیار خوبی داشتند؛ چون هر روز از آن استفاده می‌کردم، اما هیچ وقت پاره نمی‌شدند.»

درباره نویسنده

چور-هوان کانگ روزنامه‌نگار و نویسنده اهل کره‌شمالی، در سال 1968 متولد شد. او در سن ده‌سالگی به همراه خانواده‌اش در اردوگاه کار اجباری زندانی شد و پس از ده سال زندگی در این اردوگاه، از کشورش فرار کرد. کانگ یکی از معدود کسانی است که از اردوگاه کار اجباری در کره شمالی جان سالم به‌دربرده و موفق شده صدای خود را به گوش جهانیان برساند. او سازمان حمایت از پناهجویان کره شمالی را تاسیس کرده و ریاست آن را نیز به عهده دارد.


دیدگاه‌های کاربران
دیدگاه خود را بنویسید:
امتیاز شما به این محصول
ثبت دیدگاه
کتاب‌های پیشنهادی
عضویت در خبرنامه‌ی بوک‌لند
برای اطلاع از تخفیف‌ها، فروش‌های ویژه و پیشنهادها، در خبرنامه‌ی ما عضو شوید.